5 Ağu 2009

Berlin

Berlin'e geçen yıl eşimin kongresi sebebiyle gittik. 5 gün kaldık ve bu 5 günde gezmediğim yer kalmadı diyebilirim. Berlin'i çok sevdik. Şehirin içinden nehirler akıyor, her yer yemyeşil, trafik az (çünkü insanlar çoğunlukla bisiklet kullanıyor), tarihi eserleri çok,saymakla bitmez..
Yani ilerde orda yaşamayı düşünebiliriz..
Berlin'de akşam 5'ten sonra Almanlar genellikle nehir kenarlarında içkilerini içip ailece otururlarken, Türkler de aileleriyle yeşil alanlarda piknik yapıyorlardı. Berlin'de Türklerin pikniği o kadar benimsenmiş ki piknik yapan Almanlar bile vardı :)
Kısacası Berlin için küçük Türk şehri de diyebiliriz. Çünkü Türkler her yerdeler :)

Eşimle gittiğimiz günün ertesi günü o kongresine giderken, ben de elimde harita önceden internetten araştırmış olduğum yerleri gezmeye gittim. Ama nasıl gideceğimi bilmiyordum.. Sanırım bu cesaret (yani kaybolmama cesareti) bizde ailen gelen bişey.. Annem de Detroit'deyken herhangi bir otobüse binmiş, dönüşte yine aynı otobüse binip geri gelmiş..Hiç de düşünmemiş kaybolurmuyum diye :)

Nese çıktım yola, nasıl gideceğimi düşünürken yolda baktım iki kız Türkçe konuşuyorlar (dedim ya her yerdeler) onlara sordum.Sağolsun tarif ettiler ve gideceğim yere metroyla gidebilirsin dediler.
Metro istasyonuna gittiğimde ise bu sefer büyük sorun vardı ki metro düzergahında 5 tane ayrı yön vardı..Hangisine binecektim? Baktım bir tane gazete bayii , önünde de Hürriyet,Sabah vs var (Ama tabi emin olamadım Türk müdür diye) İngilizce biliyor musunuz diyip, nasıl gideceğimi sordum. Çocuk önce İngilizce anlattı sağolsun, sonra nerden geliyorsunuz dedi..Ben İstanbul diyince bu sefer Türkçe 'Neresinden' demez mi..Şasırdım tabii ve çok sevindim. Yurtdışında aynı milletten ,aynı dilden birini bulmak kadar güzel bişe yoktur herhalde ..Nese güzel güzel anlattı ve ordan ayrıldım.Sonraki günlerde zaten nerelere, nasıl gideceğimi haritan çıkardım..

Berlin çok güzel bir şehir..İşte bazı kareler.

Siegessaule ( şehirin özgürlük sembollerinden biri) Şehirin tam giriş kısmında..Çok hoş duruyor..


Schloss Bellevue...(Cumhurbaşkanı'nın Köşkü) Tam karşısında yeşillik alanda Türkler piknik yapıyorlar, tabii dumanları direk köşke gidiyor..Birkaç yıl önce bazı Almanlar orda piknik yapılmasının yasaklanmasını istemişler ama Cumhurbaşkanı yapsınlar,zararı yok demiş :)))

Bergama Müzesi..Bergama'daki tarihi eserlerin çoğu bu müzede..Aslında bildiğiniz üzere Bergama tarihi bizim topraklarımız üzerindeydi..Gezerken insan üzülmeden edemiyor.

Reichstag..Parlamento binası..Binanın içinin gezilmesine izin vermiyorlardı, sadece terası gezdik.Ama terası da çok güzel ve tarihi bir bina..Neue Wache


Sinagog

Nazi Toplama Kampını gezdik. Gerçekten trajik bir kamp. İnsan yakma yerleri(üstte) ,kurşuna dizme yerleri, yeni icat ettikleri şeyleri insanlara denetikleri yerler, tıp adına insan katledilen yerler..Cidden kötü ama tabii şimdi İsrail'de bundan farklı şeyler yapmıyor o ayrı..Hepsi de insanlık ayıbı..

Kais-Wilhemn-gedachtnis Klisesi..Çok ihtişamlı

Berlin'de bulunan tek camii ..Şehire epey uzak..Bulana kadar 1-2 saat geçti..Ama görmeyi de istedik..Türklerin yardımıyla yapılmış bir camii..

Ferhsehturm..Tv kulesi..Çok yüksek..Tüm şehir ayaklarınızın altında.Alexanderplatz bölümünde
Nehirde tekne turu..Tavsiye ederim..Çok güzel..Biraz önce de yazdığım gibi Berlin'de çok nehirler var..

Franzosiche dom..Gendermarkt alanında...İçi müze olarak kullanılıyor.

Dom Aquaree. .Akvaryum..Baya büyük..Köpekbalıkları, çeşit çeşit balıkları birarada görmek mümkün..Hemde fonda çok dinlendirici müzik eşliğinde..Deutsche HistoricaMuseum..Almanların kullandığı savaş malzemeleri, silahlar, ilk teknolojik eşyalar vs sergilenmekte..Check Point Charlie..Berlin duvarı olduğu zamanlarda Ruslar ve Amerikalılar bu bölgede durup,geçişlere izin verirlermiş.Brandenburg Kapısı..Berlin duvarı zamanında giriş kapısıymış..

Bizim Taksim Meydanı gibi ne zaman bir kutlama vs bişey olsa Berlin halkı orda :))


veee en beğendiğim yapı..Berliner Dom..Berliner Dom'u gezdiğim günü hala hatırlarım..Müzenin bir bölümünü gezerken görevli beni izliyordu..Bende alla allaa derken İngilizce nerde geliyorsunuz dedi..Ben İstanbul diyince bu sefer Türkçe Neresinden demezdi :)) Amca meğer Türkmüş..Nasıl da anlıyorlar Türk olduğumu hayret bişe..Nese amcayla uzun uzun konuştuk, Berliner Domun tarihini, Berlin'i anlattı..Çok sevindim.Bode Museum içi..Müzeler bölgesinde 5-6 müze birbirine çok yakın..Berlin Üniversitesi

Hiç yorum yok: